Amatér musí byt profesionálom….
….- čo je to za nezmysel - poviete si. Ved oba pojmy sú sémanticky presne vymedzené: jeden vykonáva činnosť so záujmu, druhý to robí v povolaní.
Domnievam sa, ze oba pojmy obnášajú aj čosi naviac: tréner futbalového ligového mužstva si na tlačovke povzdychol: prehrali sme preto, ze naši hráči nepodali kvalitný výkon, napriek tomu, že sú to všetci profesionáli. Ide o pomyslenú stupnicu hodnôt, a nerobí problém ani pridanie ďalších pojmov, ako pseudoamatér, poloprofesionál a pod.
Dá sa to zhrnúť, že špičkový výkon, kvalitnú prácu, bezchybný výrobok považujeme za synonymum pojmu profesionál.
Vrátme sa ešte na chvíľku k úvodnej sémantickej polemike. Slovník cudzích slov (1983, str. 59) vysvetľuje pojem amatér ako opak pojmu profesionál. Robí čosi zo zábavy a kvalita tejto činnosti nie je dôležitá. Nekameňujte ma za to, že šachujem s pojmami, že vytváram umelé pojmové konštrukcie, ale tak to vidím - produkt aktivity profesionála je kvalita a v súvislosti s amatérom zvykneme o nej cudne mlčat, byť veľkorysí a tolerantní aj k nepodarku - veď to robí zo záľuby, zvykneme dodať. A práve to ma štve: nie je preto amaterizmus priestorom k návyku na nedôslednosť, nepresnosť, povrchnosť pri práci, ktorá sa potom môže vypomstiť aj pri iných aktivitách ?
Samozrejme, že vždy to všeobecne neplatí: zo svojim počítacom som chodil do servisu -k profesionálom ako na klavír, aby mi z toho železa urobili čosi “chodivé”. Márne. Profesionáli -robili to v rámci svojho povolania a kvalita ich práce: nula. Ujal sa ma priateľ ktorý chybu odstránil v rámci svojej záľuby a za vľúdne: ďakujem.
Do čerta s tými členeniami: kazdý, kto sa pustí do nejakej aktivity, musí ju “dotiahnut do konca”, precízne, na vrchole svojich možností. Inak je potom nezodpovedný nielen voči tým, ktorým ponúka produkt svojej aktivity, ale predovšetkým nezodpovedný voči sebe samému. Mohol nás všetkých obohatiť o užitočnú, zmysluplnú vec, ale svojou povrchnostou nám zostal dlžníkom. V tomto nevidím rozdiel medzi amatérom a profesionálom. V prístupe k práci na diele, v snahe odovzdat špickový výkon a kvalitu - amatér musí byt profesionálom.
Na tohoročnej prehliadke amatérskej videotvorby VIDEOAMA 2004 opäť privítame súťažné práce videoamatérov - “organizovaních i neorganizovaních”. Tieto práce bude hodnotiť porota, člemni ktorej sú “profíci” a budú hodnotiť podľa svojích kritérií, ktoré sú samozrejme tiež profesionálne, aj keď s vedomím o amatérskom statuse autorov. Na základe viac ako desaťročnej histórie našej prehliadky dovoľujeme si vysloviť presvedčenie, že videodielka našich súťažiacich sú merateľné aj profesionálnymi kritériami a v tomto zrovnávaní nejedno z nich dostáva plné absolutórium. Dosiahnuté ocenenia na medzinárodných prehliadkach CIMES sú toho dôkazom. Je jasne znatelné je aj spätné pôsobenie profesionálnych kritérií na úroveň súťažných prác v jednotlivých ročníkoch, - a neberte to prosím ako neskromnosť, ak k týmto kladom SSE a organizátori prehliadky sa hlásia. Vidíme to ako satisfakciu za nemalé vynaložené prostriedky a za prácu venovanú k zabezpečeniu zdarnému priebehu prehliadky.
Na tohoročné stretnutie a na súťažné práce sa vopred teší celý organizačný štáb prehliadky VIDEOAMA 2004, na ktorý Vás srdečne pozývame.
Ing. Štefan Tóth, - riaditeľ prehliadky